1Mám si koupit odnímatelný bajonet nebo hák na šrouby?

Před nákupem je dobré se zamyslet, jakým způsobem a jak často budete tažné zařízení využívat. Budete-li používat tažné zařízení pravidelně pro převoz nosiče kol, doporučujeme zvolit provedení kulového čepu na šrouby. Pokud preferujete odnímatelné provedení kulového čepu, doporučujeme vertikální bajonet, jehož mechanismus je odolnější vůči působení bočních sil než mechanismus horizontálního bajonetu.

Budete-li tažné zařízení používat především pro tahání přívěsu, vyberte si variantu dle Vašich preferencí. Pro usnadnění Vašeho rozhodování, uvádíme výhody a nevýhody jednotlivých provedení kulového čepu:

Odnímatelný kulový čep:
Výhody:      - Nepřekáží Vám kulový čep, když potřebujete manipulovat v kufru
                  - V případě vertikálního bajonetu není po odejmutí kulového čepu na vozidle nic viditelné (nemění se vzhled vozidla)
Nevýhody:   - Vyšší pořizovací cena
                  - Nutnost demontovat kulový čep vždy, když není používán
                  - Budete-li používat tažné zařízení pro převoz nosiče kol, je třeba zkontrolovat hodnotu max. svislého zatížení kulového čepu a hmotnost naloženého nosiče (při přetěžování se může poškodit mechanismus bajonetu)
Kulový čep upevněný pomocí šroubů:
Výhody:      - Nižší pořizovací cena
                  - Je považován za pevné provedení a nemusí se sundávat, když není používán
Nevýhody:   - Kulový čep vyčnívající za nárazníkem může překážet při manipulaci v kufru
                  - Je viditelný, mění vzhled zadní části vozidla
 

2Jakou elektroinstalaci si mám vybrat?

Pro většinu vozidel si můžete vybrat mezi elektroinstalací univerzální a typovou (určenou přímo pro dané vozidlo). Univerzální elektroinstalace je levnější, typová elektroinstalace je sice dražší, ale nabízí více funkcí.

Pro vozidla, která nemají datovou sběrnici (CAN BUS) nebo kontrolu obrysových světel je možné použít základní univerzální elektroinstalaci (obj.č. E001). Pokud má vozidlo CAN BUS nebo funkci kontroly obrysových světel, je třeba zvolit univerzální elektroinstalaci s modulem, který podporuje tyto systémy (obj. č. E063 nebo E064), nebo typovou elektropřípojku.

Pro nové auto, které je v záruce, a také pro auta s větším množství elektroniky, doporučujeme zvolit typovou elektroinstalaci. Typové elektroinstalace určené pro vozidla vybavená elektronickými systémy, obsahují CFC modul. CFC modul zajišťuje komunikaci mezi autem a přívěsem. Jedná se například o zajištění následujících funkcí: kontrola světel a blinkrů, odpojování parkovacích senzorů (PDC), odpojení mlhovky, nastavení ESP.

3Co potřebuji k přihlášení tažného zařízení?

Po montáži tažného zařízení na auto je třeba tuto změnu zapsat do registru silničních vozidel. Změny do registru zapisuje obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu má provozovatel vozidla trvalý nebo dlouhodobý pobyt, nebo sídlo, jedná-li se o právnickou nebo podnikající fyzickou osobu.

K zápisu budete potřebovat následující doklady:

- Typový list k tažnému zařízení (dodá výrobce nebo dovozce tažného zařízení)
- potvrzení o provedení montáže na Typovém listu, nebo potvrzení o kontrole tažného zařízení z STK
- velký technický průkaz
- osvědčení o technickém průkazu
- vyplněný formulář „Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel“
- platný doklad totožnosti
- výpis z OR nebo živnostenský list (pokud je auto v majetku firmy)
- plnou moc (pokud je vlastník zastoupen jinou osobou)

4Mohu ztratit záruku na své auto po montáži tažného zařízení?

Pokud si necháte namontovat tažné zařízení schválené (homologované) podle evropských směrnic (tzn. jedná se o díly srovnatelné kvality), nesmí prodejce auta jakkoliv omezovat záruku na vozidlo. Nařízení Komise (EU) čís. 461/2010 (tzv. bloková výjimka) stanoví, že spotřebitel má právo vybrat si autodíly které budou použity pro opravu či servis jeho vozidla a také právo používat jakoukoliv opravnu pro nezáruční opravy a montáže autodílů nebo autodoplňků, a to také v průběhu zákonné záruční doby nebo prodloužené záruční doby.

Tažná zařízení a elektroinstalace vyráběné nebo dodávané firmou HOOK CZ jsou schváleny dle evropských předpisů a pokud je montáž těchto dílů odborně provedena, nemůže v žádném případě dojít ke ztrátě záruky na Vaše auto.

 

Rozhodnutí soudu ve věci záručních podmínek Kia